A Mesterséges Intelligencia által Létrehozott Képet 432,5 Ezer Dollár árverésen árverésre Bocsátották - - Alternatív Nézet

Tartalomjegyzék:

Videó: A Mesterséges Intelligencia által Létrehozott Képet 432,5 Ezer Dollár árverésen árverésre Bocsátották - - Alternatív Nézet

Videó: A mesterséges intelligencia tudatára ébred - Dienes István, Jakab István 2024, Lehet
Anonim

Azt gondoljuk, vajon az autók kiszorítják-e az élő művészeket a piacról.

A New York-i Christie's aukció szervezői Edmond Belamy portréját 10 000 dollárért tervezték eladni. Az eredmény azonban meghaladta az összes várakozást. A kikiáltási árat sokszor meghaladták, és a festmény kalapács alá került 432 500 dollárért. Mi a neve a festmény szerzőjének? Mi ez a világfestmény emelkedő csillaga? Sajnos nehéz a szerző nevét kimondani egy olyan személy számára, aki matematikai képzettséggel nem rendelkezik. Mivel a vászon alkotója egy algoritmus, amelyet egy komplex algebrai képlet fejez ki (lásd az ábrát). Ez a képlet repül a portré sarkában, ahol a művészek általában elhagyják a kezdőbetűiket.

Ez a képlet a portré sarkában repül, ahol a művészek általában elhagyják a kezdőbetűket

Ez a képlet a portré sarkában repül, ahol a művészek általában elhagyják a kezdőbetűket.

Az algoritmust elvitte az absztrakt festészet

„Az algoritmust úgy képztük, hogy 15 000 portrét töltöttünk be adatokból, amelyeket a 14. és a 20. században írtunk” - mondja Hugo Casell-Dupré, a géptanulás szakember, a projekt egyik résztvevője. - A portré létrehozásakor egy generatív versenytárs-hálózatot használtunk (az angol Generative párbeszéd hálózatából, rövidítve GAN). Működési elve két neurális hálózat versenyén alapszik (bővebben lásd a KOMPETENTÁVAL).

Őszintén szólva, a remekmű enyhén szólva kissé befejezetlennek tűnik. De a „keresztapáknak” megvan a saját magyarázata erre. Véleményük szerint az algoritmust elvitte az absztrakt festészet, így a portré hasonlóságát nem különösebben aggasztotta. A francia programozók úgy vélik, hogy a művészek 7 évszázadon át tartó munkájának elemzésével az idegi hálózatok rájöttek, hogy a művészet egy jól meghatározott pályán halad - az alaktól az absztrakcióig. És úgy döntöttek, hogy meg kell felelni a korszak tendenciáinak. Sőt, az absztrakt festészetben több hely van az önkifejezésre és az újdonságra.

Promóciós videó:

Ugyanaz az Edmond Belamy …

Felmerül a kérdés: ki az az Edmond Belami, aki a mesterséges intelligencia figyelmét kapta? Valójában ez egy kitalált karakter, akit a GAN programozó, Ian Goodfellow, a Google alkotója után neveztek el. Vezetéknevét angolul "jó barátnak" fordítják. A "belle ami" kifejezés pontosan ugyanazt hangzik francia nyelvű fordításban. A fejlesztők azonban nemcsak Edmond Belamy, hanem számos "családja" arcképével is rendelkezésére állnak. A tény az, hogy a kísérlet résztvevői teljes körű törzskönyvet készítettek a kitalált karakter számára: kezdődik a dédapja és a dédanyja - a gróf és Belami grófnő ünnepi portrével. Frizurájuk és köpenyük alapján ítélve hasonlóak a Napkirály - XIV. Lajos kortársaikhoz. Ezt követik gyermekeik - márkák, bárók, kék hölgy, akik a családfa alapjánvalamilyen oknál fogva Belamy bíboros felesége és Edmond anyja … Összesen 11 portrét készítenek. Ha aukciót ad ki az egész gyűjteményből, akkor Edmond sikere miatt tisztességes összeget kap. A programozók azonban még nem osztották meg kereskedelmi terveiket.

hozzáértő

A neurális hálózatok pontosabb diagnózist tesznek lehetővé, mint az orvosok

Megkértük Mikhail Burtsev, a moszkvai Fizikai és Technológiai Intézet (MIPT) idegrendszeri és mély tanulási laboratóriumának vezetőjét, hogy tegyék meg véleményüket a szellemi és művészeti szakma eredményeiről :

Mihail Szergejevics, segítsen felbecsülni az esemény nagyságrendjét: a mesterséges intelligencia által létrehozott mű áttörés összehasonlítható-e az Alpha-Go program győzelmével a világbajnok felett? Vagy valami más?

- Valójában ez csak egy jó PR lépés. Először is, az ízlésem szerint ez a festmény egy kétes művészeti eredmény. Másodszor, az algoritmust régóta hozták létre, és érdekes dolgokhoz felhasználható.

Például?

„Ezek az algoritmusok jól beválták a fotorealisztikus képek előállítása szempontjából. Például egy kísérlet ismert, amikor a GAN segítségével nem létező hírességek valósághű portrét készítettek. Látott egy paradoxont: egy ismeretlen arc felismerhető tulajdonságokkal. Ugyanez az algoritmus használható a kép élességének javítására, amikor szuper felbontásra van szükség. A mesterséges intelligencianek köszönhetően elcsodálhatja a fényképek apró részleteit hihetetlen tisztaságig. Például a parkban levő lány lába alá eső lombozat olyan felbontásúvá tehető, hogy minden levél minden vénája látható legyen. Nem számít, hogy ez nem létezik a valódi fotón, ez a töredék a hálózat által kitalált és megkülönböztethetetlen a valóságtól. Ezen felül a homályos és elrontott képek minőségét is javíthatjuk.

Az algoritmus készítette a nem létező hírességek ezeket a reális portrék képeit

Az algoritmus készítette a nem létező hírességek ezeket a reális portrék képeit.

Hogyan jelenik meg a kép a médiában? Az ideghálózatnak sem karja, sem lába nincs

„Nem tudom, hogy csinálták ezt a konkrét esetet Emond Bellamyval - talán csak kinyomtatták. De emlékszem, volt egy projekt, ahol Rubens festményeit festették fel, ahol a képet robot segítségével készítették, amely a vászonot valódi festékekkel festette fel.

- Meg tudja magyarázni az általános olvasó számára, hogy mi a generáló versenytársi hálózat

- Ez egy gépi tanulási algoritmus, ahol az egyik neurális hálózat megtanítja a másikra. Az egyik hálózat feladata egy kép szintetizálása. Adatokat töltünk bele, és képeket készítünk ezek alapján. A kiképzéshez egy másik neurális hálózatot használunk, amely megkülönbözteti a gépek által létrehozott képeket a valódi képektől - például egy ember által készített képek között. És akkor bekapcsolódik a kontradiktórius elv: a generáló hálózat kénytelen lehetõségeket keresni olyan képek létrehozására, amelyek nem különböznek a mûvészek alkotásaitól.

A Go játék mellett van-e olyan tevékenységi terület, ahol a mesterséges intelligencia felülmúlta az embereket?

- Jó eredmények vannak a képfelismerésben mindenféle orvosi alkalmazás esetén. Például a mesterséges intelligencia jobban felismeri a röntgenképeket, mint egy ember, ezért pontosabbá teszi a diagnózist. Sikerrel járnak a beszédfelismerés is. Most a neurális hálózat felismeri az emberi beszédet és az embereket. Ez egy lépés egy virtuális asszisztens, hangsegéd létrehozása felé. A laboratóriumban intelligens párbeszédrendszerek létrehozásával foglalkozunk, de még túl korai lenne azt mondani, hogy az élő beszélgetőpartner szintjén folytathatják a beszélgetést. Bár a rutin feladatokra - a telefonon gyakran feltett kérdések megválaszolására - az automatikus algoritmusok biztosítják a személyhez hasonló minőséget. De mérlegelnünk kell, melyik jobb: lógjon a vonalon 10 percig, várva az operátort, vagy gyors választ kapjon a gép tipikus kérdésére.

De hogyan lehet egy telefonos központot felhívó személy meghatározni, hogy a mesterséges intelligencia meg tudja-e oldani a problémáját, vagy szükség van-e élő operátorra?

- A működés alapelve a következő: a hívó fél hangját szöveggé fordítják, majd a szöveget egy speciális osztályozóba továbbítják, amely felismeri, hogy az algoritmus képes-e erre válaszolni. Ha választ kapunk erre a kérdésre, azt ki fogjuk adni. Ha a rendszer nem biztos abban, hogy mi fog válaszolni a kérdésre, akkor azt átviszik az operátorra.

YAROSLAV KOROBATOV